Atopický ekzém: Najčastejšie otázky v ordinácii dermatológa

Atopia a atopický ekzém sú ochorenia, ktoré vyvolávajú mnohé otázky. Dermatologička MUDr. Hana Bučková odpovedá na tie, ktoré najčastejšie zaujímajú pacientov v jej ambulancii.

Atopický ekzém vo všeobecnosti

 • Čo spôsobuje Atopickú dermatitídu?

Na vzniku atopickej dermatitídy sa podieľa množstvo faktorov. Preto je niekedy proces hľadania príčin ochorenia zdĺhavý. Sú to napríklad vplyvy vonkajšieho prostredia, psychické rozpoloženie dieťaťa a genetické faktory, ktoré vedú k odlišnej stavbe kože, k odlišným biochemickým a imunologickým pochodom v koži. Dochádza k narušeniu kožnej bariéry a k vrodenému sklonu k svrbeniu kože. Tieto faktory spôsobia to, že koža atopika je citlivá na rôzne látky z vonkajšieho prostredia, ktoré pôsobia na kožu, a dostávajú sa do tela zažívacím alebo dýchacím traktom. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o príčinách atopického ekzému, prečítajte si náš článok. 

 • Atopia a atopický ekzém, je to to isté?

Atopia je dedičná forma pre rôzne typy alergií (astma, migréna, alergická nádcha, atopická dermatitída).
Atopický ekzém je kožný prejav atopickej dispozície. 

Viac o atopii sa dozviete v článku Čo je atopia?

Atopický ekzém u detí

 • Čo je atopická dermatitída a kedy sa prejaví u detí?

Atopická dermatitída (v skratke AD) je zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým u kojencov, batoliat, menej často sa ochorenie prejaví aj u detí v školskom veku. Koža je suchá, posiata vyrážkami, rozškrabaná, môže tiež mokvať. Výnimočne sa môže atopická dermatitída prejaviť aj v dospelosti, ale sú aj prípady pacientov, ktorí mali ochorenie po určitú dobu v detskom veku, potom sa ochorenie dlhší čas neprejavilo a atopický ekzém sa znova objavil v dospelosti. 

Viac o atopickom ekzéme sa môžete dočítať v tomto článku

 • Prečo má moje dieťa atopický ekzém, keď ho my, rodičia, nemáme?

Atopická dermatitída postihuje až 20% detskej populácie. Zhoršujúcim sa životným prostredím a zmeneným životným štýlom pribúda detí s týmto problémom. Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, riziko vzniku atopického ekzému u dieťaťa je 20 - 40%. Pokiaľ sú obaja rodičia alergici, riziko vzniku stúpa na 40 - 60%. Pokiaľ obaja rodičia atopickú dermatitídu majú alebo mali v detstve, riziko vzniku u dieťaťa stúpne až na 60 - 80%. 

Prečítajte si tiež

Atopický ekzém: Čo to je a ako ho liečiť?

 • Prečo má dieťa stále atopický ekzém, keď sme zo stravy vyradili všetko, čo nám vyšlo v krvných testoch alebo Prick testoch?

Na vzniku atopickej dermatitídy sa podieľa množstvo faktorov, nejde len o pôsobenie zistených alergénov. Tie môžu prejavy ochorenia len zmierniť. Okrem toho, tzv. špecifické IgE vyšetrenia z krvi dieťaťa majú len približnú výpovednú hodnotu. 

 • Čo zhoršuje atopický ekzém u detí?

„Stres v škole, vysoké nároky na dieťa, napätie medzi rodičmi, striedavá starostlivosť, prechladnutie, očkovanie, fyzická námaha, alergény vo vzduchu alebo v potrave, nevhodné oblečenie, nepravidelné ošetrovanie kože či ošetrenie kože nevhodnými krémami."
 

 • Ako často a v čom najlepšie dieťa kúpať?

Niektoré deti lepšie znášajú sprchovanie než kúpanie. Vždy je však vhodné pri kúpaní alebo sprchovaní použiť farmaceuticko-kozmetické prípravky odporúčané ošetrujúcim lekárom. Kúpeľ by nemala byť dlhšia ako 10 minút, koža ľahko osušená a hneď potom natretá hydratačným krémom. 

Ďalšie odporúčania sme spísali v článku Osem rád ohľadom starostlivosti o atopickú pokožku u detí. 

 • Môźe ísť dieťa s atopickou dermatitídou do tábora?

Áno môže, ale rodičia musia preveriť, čo je náplňou tábora, kde budú deti ubytované, kto zaisťuje stravu, zaujímať sa o potenciálne alergény v prostredí. 

Ako liečiť atopický ekzém

 • Ako sa atopická dermatitída lieči?

Neexistujú tabletky, ako napríklad pri liečení angíny, ktoré by dieťa tohto ochorenia zbavili. Na to, aby sa dieťa atopického ekzému zbavilo, musí byť terapia komplexná a pritom individuálna pre každé dieťa. Súčasťou liečby je aj odborné poučenie rodičov o chorobe, o režime dieťaťa, názorná ukážka ošetrovacej techniky v tzv. “Škole atopie”. 
Základom liečby je premazávanie kože niekoľkokrát denne doporučenými masťami alebo krémami, vyhýbanie sa zisteným alergénom v strave, v prostredí. Pri prepuknutí atopickej dermatitídy, musí dieťa obmedziť fyzickú námahu. Kombinácia základných krémov k ošetreniu kože s hormonálnou masťou alebo krémami s tzv. imunomodulačným účinkom vyberá lekár podľa rozsahu postihnutia kože, aby zápal v koži zostal pod kontrolou. 

Prečítajte si článok o boji s atopickým ekzémom a spôsoboch jeho liečby TU

 • Pomôže deťom more?

„Prímorská liečba pomáha, často zlepší priebeh atopickej dermatitídy na niekoľko mesiacov. Ak má byť pobyt pri mori efektívny, musí byť dostatočne dlhý, čo znamená 3-4 týždne a viac. Výber mora je u detí individuálny."

Ak sa chcete vzdať obáv z pobytu pri mori s atopickým ekzémom, prečítajte si náš článok  S atopickým ekzémom bez obáv k moru. 

 • A čo dovolenka v horách?

Pobyt v horách tiež pomáha, je však nutné si uvedomiť, že tam kvitnú rastliny, že nesmieme dieťa vystaviť väčšej fyzickej námahe, dôleźité je aj ubytovanie. V lete aj v zime je nutné dieťa pravidelne ošetrovať opaľovacími krémami, a pobyt na slnku si tiež radšej dopredu premyslieť. S atopickým ekzémom si však musíme dávať pozor aj v zime.

Ako toto zimné obdobie zvládnuť, sa dočítate TU.

 • Prečo dávať deťom na kožu hormonálne lieky?

Hormonálne masti majú rôznu silu účinku. Zásadne sa nedávajú na celé telo, aplikujú sa na najhoršie ložiská atopickej dermatitídy v presných intervaloch, napr. 3 dni a 4-7 dní pauza. Hormonálne lieky pomáhajú tlmiť zápal v koži. Používame ich nárazovo preto, aby sme udržali ochorenie pod kontrolou, aby ochorenie neprepuklo naplno. Aj pri používaní hormonálnych mastí nesmieme zabúdať na pravidelné ošetrovanie kože hydratačnými krémami. 

3.6667

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články