Nástrahy, ktoré počas leta číhajú na pokožku

Počas letných mesiacov trávime spomedzi ostatných dní v roku najviac času vonku. Na čo by si mali dať pozor pacienti s atopickým ekzémom v lete?

Pobyt v prírode prináša nielen príjemne strávený čas, ale aj rôzne riziká. Napríklad rozšírený výskyt kliešťov a komárov. Nedostatočná ochrana a prevencia môžu priviesť aj obyčajné uštipnutie k dlhodobým následkom.


atopicka pokozka v lete


Prečítajte si, ako urobiť všetko preto, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, ktoré sa môžu týkať aj vašej pokožky.

Atopický ekzém v lete

Starostlivosť v letných mesiacoch treba zvýšiť najmä pri atopickej pokožke. Faktory ako teplo, vlhkosť či potenie atopikom určite nepomáhajú. Prehrievanie pokožky pri klasickom opaľovaní patrí medzi základné faktory zhoršujúce stav pokožky. Slnko však nie je jedinou nástrahou. Nebezpečné sú aj komáre a kliešte.

„Aj obyčajné uštipnutie môže pre atopikov znamenať zhoršenie už aj tak nepríjemného problému."

Netreba zabúdať ani na materské znamienka, ktoré sú na priamom slnku vystavené najväčšiemu riziku.


ochrana

Postrach leta - komáre a kliešte

Uštipnutie komárom je na našom území najmenej škodlivé. Viac sa treba obávať kliešťa, ktorý môže prenášať rôzne druhy ochorení. V prípade, že máte kliešťa, nevyberajte ho holými rukami, ale tenkou pinzetou. Rovnako ho nevytláčame, ale vyťahujeme opatrne a priamo von. Najdôležitejšie je ho nerozmliaždiť, neroztrhnúť a nedráždiť. Po vybratí sa presvedčte, že v pokožke neostala hlavička a miesto dezinfikujte.

Prečítajte si tiež

Atopický ekzém sa netýka iba detí

Ako sa chrániť? 

Najvhodnejšia ochrana pred komármi sú éterické oleje z citrónu, eukalyptu a levandule, ktoré musia byť vždy zriedené s telovým mliekom. Na miesto uštipnutia je najlepšie aplikovať harmanček, mätu priepornú alebo kostihoj vo forme riedeného esenciálneho oleja, alebo vo forme čaju. Tieto bylinky majú antibakteriálne a protizápalové účinky, ktoré miesto upokoja.

Domáce prípravky nemusia byť vždy najlepšou voľbou.

„Obľúbený domáci repelent proti kliešťom z klinčekov a alpy môže fungovať, ale pre atopikov bude mať opačný účinok."

Alpa pokožku vysušuje, preto nastáva ďalší problém, a pre ľudí s atopickým ekzémom nie je vhodná. Chrániť sa môžeme repelentom, ale treba dbať na správne zloženie, pretože niektoré chemikálie môžu vyvolať podráždenie kože. Preto je lepšie sa pozrieť po iných výrobkoch priamo z lekárne.


príroda

Pomôžte predísť atopii s Atoderm Préventive

Prvý krém, ktorý vyživuje pokožku už od narodenia. Určené pre dojčatá a malé deti s predispozíciou k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Préventive

Nebezpečné znamienka a ako sa chrániť

„Pri dlhodobejšom pobyte na priamom slnku je veľmi dôležité používať produkty s vyšším ochranným faktorom."

Materské znamienka by sme si mali v týchto mesiacoch všímať oveľa dôslednejšie. 

Sú to vlastne ohraničené kožné anomálie, ktoré sa vyskytujú u každého človeka vo väčšom, alebo menšom množstve. Včasná diagnóza nebezpečného znamienka môže v mnohých prípadoch zachrániť život, preto by pravidelná kontrola kože a znamienok nemala byť zanedbávaná. 

Rýchlu kontrolu si môžete spraviť aj doma. Ak spozorujete jeden z týchto znakov, tak to nemusí znamenať nebezpečné znamienko, ale mali by ste navštíviť lekára. 

Asymetria - nesúmerné znamienko, alebo niektorá jeho časť vytŕča;
Ohraničenie - znamienko je neohraničené a vyzerá, akoby sa rozplývalo;
Farba - mení svoje sfarbenie, alebo má niekoľko farieb;
Veľkosť - je väčšie ako 6 milimetrov;
Zmena - znamienko vystupuje nad kožu a mení svoju veľkosť

slnko

Atopický ekzém je nepríjemný a v letných mesiacoch číha viac nástrah, ktoré jeho stav môžu ešte zhoršiť. Mali by sme byť preto ostražití, chrániť sa a pravidelne navštevovať kožného lekára. Urobte všetko preto, aby ste si leto vychutnali a užili naplno bez nepríjemností.

4.5000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články