Pozor na opaľovanie, pokožka má veľmi dobrú pamäť

Pokožka nám neodpustí žiadnu chybu, ktorej sa pri pobyte na slnku dopustíme. Prečítajte si zásady dermatologičky pre bezpečné opaľovanie!

Práve slnečné žiarenie umožnilo vznik života na našej planéte a má na človeka mnohé priaznivé účinky. Slnko, ako aj opaľovanie podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý ovplyvňuje kvalitu a tvrdosť kostí a zubov, prispieva k správnej činnosti svalov a je dôležitý pre funkciu imunitného systému, čo má mimoriadny význam pre alergikov a atopikov.

opalovanie atopicky ekzem

Stačí každý deň aj 10 minút

Slnko má nesporný vplyv i na psychiku človeka, prispieva k duševnej pohode a zvyšuje celkovú telesnú obranyschopnosť. Neznamená to však, že pri každej možnej príležitosti vystavíme nechránenú kožu svojho dieťaťa slnečným lúčom.

„Na tvorbu potrebného množstva vitamínu D stačí, podľa odborných štúdií, vystaviť tvár a ruky dennému svetlu každý deň 10 minút."

Pravidelný pobyt detí vonku, na ihrisku, v prírode nie je dôležitý len z hľadiska otužovania, zlepšenia zdatnosti a príjemného naplnenia voľného času dieťaťa, ale aj pre správnu funkciu systémov v celom tele.

V posledných rokoch sme sa stali svedkami zásadných zmien v názoroch dermatológov na účinky priameho slnečného žiarenia na kožu. K pôvodným priaznivým skúsenostiam s liečbou niektorých kožných chorôb slnečným žiarením pribudlo v ordináciách kožných lekárov mnoho pacientov (a bohužiaľ i detí), u ktorých môźe za závažné kožné ochorenie práve nadmerné opaľovanie.

Odrazom slnečného žiarenia sa nebezpečenstvo znásobuje

Slnko ustavične vysiela na zemský povrch niekoľko rozdielnych typov žiarenia. Najznámejšie je viditeľné svetlo, ale slnečné lúče obsahujú aj neviditeľné infračervené a ultrafialové žiarenie. Infračervené lúče vnímame ako teplo, ktorým nás slnko zahrieva. Ultrafialové žiarenie (UV žiarenie) nemôžeme ani vidieť, ani ho na koži necítime, no napriek tomu výrazne ovplyvňuje náš život. Množstvo UV žiarenia, ktoré dopadá na zem, je rôzne podľa ročného obdobia, dennej doby, nadmorskej výšky, teploty vzduchu a sily ozónovej vrstvy. UV žiarenie sa odráža od niektorých povrchov (napr. od čerstvého snehu, vodnej hladiny, piesočnej pláže, betónovej plochy) a znásobuje nebezpečenstvo, ktoré koži hrozí.

Opakované nadmerné slnenie spôsobuje predčasné starnutie pokožky, jej vysušovanie, vznik vrások, stratu pružnosti, pigmentové škvrny a po rokoch i vznik rôznych druhov kožných nádorov.

„Pokožka nám neodpustí žiadnu chybu, ktorej sa pri slnení dopustíme, má dobrú „pamäť“."

Vedecké štúdie potvrdzujú priamu spojitosť medzi vznikom kožných nádorov a expozíciou slnečnému žiareniu v detstve, a to najmä v prvej dekáde života.

Atoderm Intensive Eye: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up

Nový štandard 3v1 pre každodennú starostlivosť o podráždené očné viečka.

KÚPIŤ TERAZ
Nový pohľad na podráždenie očných viečok:  Atoderm Intensive Eye

Opaľovanie v detstve sa často prejaví v dospelosti

Najnebezpečnejšie je spálenie spojené so začervenaním alebo dokonca s pľuzgiermi, ale aj mierne začervenanie kože je veľmi riskantné. Zradné je predovšetkým prudké nárazové opaľovanie, keď je nepripravená koža náhle vystavená slnečnému žiareniu. Pre vznik najnebezpečnejšieho kožného nádoru – melanómu – sa javia ako najrizikovejšie akútne „slnečné spáleniny“, obzvlášť tie, ktoré sprevádza začervenanie, opuch a pľuzgiere a vzniknú už v detstve.

Prečítajte si tiež

Nástrahy, ktoré počas leta číhajú na pokožku

Dnes už vieme, že tri spálenia kože zvýšia riziko melanómu viac než dvakrát. Čím má človek svetlejšiu kožu, tým ľahšie sa spáli. Reakcia na slnko je ovplyvnená predovšetkým pigmentáciou kože a určitý význam má i farba vlasov a očí.

„UV žiarenie je nebezpečné i pre oči. Pôsobením UV lúčov často dochádza k zápalu spojiviek, vzácnejšie k poškodeniu očnej rohovky alebo k vzniku sivého zákalu."

Vzdať sa slnka je nezmysel

Opaľovanie pre väčšinu z nás znamená akúsi kozmetickú procedúru, ktorá slúži len na to, aby zafarbila pokožku do požadovaného bronzového odtieňa. V skutočnosti je opaľovanie zložitý proces, ktorý v koži vytvára zábranu pred zvýšeným pôsobením UV žiarenia. Zhnednutie a zosilnenie povrchovej vrstvy kože je sprievodným znakom obrany a adaptácie organizmu na zmenené podmienky.

Vylúčiť slnečné žiarenie z nášho života by znamenalo nielen ohroziť telo nedostatkom vitamínu D, ale aj vzdať sa mnohých záľub a radostí, ako sú prechádzky, šport, pobyt pri vode, výlety do hôr. Pokiaľ to nechceme urobiť, je nutné naučiť sa pred škodlivými účinkami UV žiarenia chrániť.

4.4000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články