Sledujte svoj tieň a používajte opaľovacie krémy

Musíme sa naučiť správať sa na slnku podľa ročného obdobia, dennej doby, typu pleti a miesta, kde sa zdržiavame.

Každý dermatológ vám však dnes povie, že niečo ako „zdravé a bezpečné opaľovanie“ neexistuje. Oprávnená obava zo vzniku kožných nádorov v súvislosti s neprimeraným slnením radikálne zmenila i pohľad na používanie „opaľovacích krémov“ s filtrami – tzv. sunscreenov, ktoré chránia kožu pred poškodením UV lúčmi.

„Deti je nutné chrániť pred UV žiarením oveľa starostlivejšie než dospelých. Rohová vrstva pokožky je u dojčiat a batoliat príliš tenká a kožné ochranné farbivo melanín sa ešte len začína tvoriť, preto v tomto období nefunguje žiadny prirodzený obranný mechanizmus proti UV žiareniu."

Malé deti sú stále fyzicky aktívne, dosť sa preto potia a ochranné prostriedky s UV filtrami sa z kože ľahko „vymývajú“. Pri hre v piesku – oterom alebo opakovaným pobytom vo vode stráca opaľovací krém značnú časť svojho účinku. Preto vždy volíme pre deti prostriedky s vysokou ochranou pred UV žiarením a také, ktoré sú odolné voči vode, potu a oteru pieskom. Dojčatá do jedného roka priamemu slnku zásadne nevystavujeme. Je potrebná zvýšená opatrnosť aj v polotieni. U batoliat sa riadime zásadou: čím mladšie dieťa, tým kratší pobyt na priamom slnku. Slnenie povoľujeme maximálne 1 hodinu, iba zdravému dieťaťu, aj to len pri pohybe, prechádzke a hrách. Kožu na slnko privykáme pozvoľna.

ekzem slnko

Nevyhnutná je aj pokrývka hlavy, najlepšie s veľkým šiltom na zatienenie tváre a očí. Rodičia a vychovávatelia by pri pobyte s deťmi na slnku nemali zabúdať na pravidelný prísun tekutín. Aktivity na slnku nesmú prebiehať v poludňajších hodinách, keď je maximum slnečného svitu.

„Od 11. do 14. hodiny sa má dieťa pohybovať iba v tieni. V tom čase je vhodný aj ľahký vzdušný odev z prírodných materiálov."

Pri detských hrách treba pamätať na zosilňujúci účinok odrazeného a rozptýleného slnečného svetla od piesku, snehu, betónu a vodných plôch. Je nutné pamätať i na to, že mraky, slnečník, okenné sklo a vodná hladina (do hĺbky pol metra) pred dopadom slnečných lúčov celkom neochránia.

„S nadmorskou výškou intenzita slnečného žiarenia značne stúpa."

Nikdy malému dieťaťu nedovoľujeme ležať alebo spať na priamom slnku. Každá matka by mala poznať typ pokožky svojho dieťaťa. Počerné, dobre pigmentované dieťa s tmavými vláskami bude schopné tolerovať niekoľkonásobne vyššiu dávku slnečného žiarenia než svetlovlasé dieťa so svetloružovou pleťou. Obzvlášť starostlivo chránime pred slnkom tie deti, ktoré majú väčšie množstvo materských znamienok (pigmentových névov).

Upokojte podráždenú pokožku s Atoderm Intensive Baume

Vyživujúci balzam, ktorý okamžite zmierňuje podráždenie a obnovuje zdravie pokožky so sklonom k atopii.

KÚPIŤ TERAZ
Atoderm Intensive Baume

Správny prístup dieťaťa k pobytu na slnku treba získať v rodine. Rodičia musia predovšetkým byť príkladom: neležať na slnku, neopaľovať sa v poludňajších hodinách a pravidelne používať opaľovací krém.

denný režim

Už deti v predškolskom veku možno naučiť jednoduché pravidlo: Pobyt vonku je vhodný len vtedy, keď je tieň dlhší ako dieťa. Alebo často hovoríme deťom: „Keď je tvoj tieň kratší než ty, schovaj sa pred slnkom!“ Dieťa by malo vedieť, že najlepšou ochranou pred slnkom je odev. Dnes sú k dispozícii i tzv. „fotoprotektívne odevy“ na pláž a do vody, ktoré dobre ochránia pred slnečným žiarením.

deti

Rodičia, zdravotníci a pedagógovia v škôlkach, družinách a školách by sa mali spojiť a pri všetkých aktivitách v prírode, pri športe a počas pobytu na ihrisku dôsledne uplatňovať pravidlo, ktoré označujeme ako 3 x N: Navleč si tričko! Natri sa opaľovacím krémom! Nasaď si šiltovku! Počas pobytu detí na slnku (a to sa týka i detí s ekzémom) obzvlášť platí osvedčená zásada: všetko s mierou!

Prečítajte si tiež

Šport a slnko idú perfektne dokopy. Neveríte?

4.2000

Bol pre vás tento článok užitočný?

Nie

Nie

Veľmi užitočný

Ďakujeme za Váš hlas

Nenechajte si ujsť aj tieto články